داستان ناوی که “رودکی” معروفیت گرفت

سردار مرتضی زارع تو آیین پگاه خاطره یادمان سپهبد شهید عبدالله رودکی که بوسیله همت واحد ادبیات پایداری حوزه هنری و موسسه کل حفظ آثار و نشرارزش های دفاع مقدس فارس برگزار شد، گفت: شهید رودکی، شخصیتی ارجمند و بی همانند بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از مرزوبوم هنری فارس، زارع گفت: نامگذاری ناودان اقیانوس پیما به نام شهید حاج عبدا… رودکی فرصتی برای تکریم یاد و صیت این شهید مقدم بود که در دوران دفاع مقدس نقش ارزنده ای درون نبرد و حضور ارزنده نیروی بحری داشت.

معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: در ابتدای فقره این ناو برخی از نیروهای جماز تو ناو که برای ماموریتی یک ماهه گسیل شده بودند، در فاتحه دوست چندانی از شهید رودکی نداشتند.

وی افزود: درون ناو چوب یادبودی نصب شده که خاوی اطلاعاتی از زندگی، خدمات و رشادت های این شهید شایسته است. نیروها که بوسیله تدریج این اطلاعات را بررسی کرده و به خویش نسبی دست محسوس کردند کم کم ارادت خاصی پیدا کردند.

زارع دنباله داد: پس از این ماموریت چنان تعلق ای در این افراد به حیات آمد که مجددا خواستار گسیل با این ناو هستند و معتقدیم روح متعالی شهید رودکی همراه این عزیزان است و ان شاءالله شوقی که در حیات وی برای پیکار و رشادت وجود در نسل های بعد نیز ادامه خواهد یافت.

مسئول شعبه پیشگاه قدس رضوی در استان فارس و از همرزمان شهید رودکی همچنین تو سخنانی گفت: شهید رودکی اهل برزن آستانه بود و زیر سایه مهر و نیکوکاری حضرت سیدعلاءالدین حسین علیه السلام نمو و یادگیری یافته بود.

مهدیار افزود: نگاه خاص و راهبردی شهید رودکی نقشی گلچین کننده درون دفاع مقدس داشت و امروز نفوذ اندیشه های اوست که در سراسر منطقه و دریای قزل و مدیترانه جبهه مقاومت را پیش می برد.

او ادامه داد: شهید حاج عبدا… رودکی شخصیتی چند اینده داشت و نمی قابلیت او را در یک سطح محدود کرد. او هم نماد عقلانیت بود، هم الگوی رشادت و هم اسوه مهر و محبت.

براساس این گزارش، در بخشی از تشریفات یادبور مثال رودکی، سردار محمدباقر رنجبر همچنین در سخنانی بوسیله اظهار خاطراتی از مثال رودکی و نقش وی در حماسه دفاع مهذب صیقلی.

انتهای پیام