حال و هوای مدرسه درون نقاشی های مطرح دنیا

به گزارش همشهری آنلاین بوسیله نقل از ایسنا، مجله دیلی آرت نوشته است مطمئنا سال ۲۰۲۰ به دلیل عالمگیر ویروس کرونا بوسیله نشانی سالی مملو از تغییرات در نحوه آموزش تو تاریخ ثبت خواهد شد؛ چراکه بسیاری از خرد آموران و معلمان برگزاری کلاس های مدارس به متد غیرحضوری را تجربه کردند.

آموزش در فضای باز، در خانه و خواه برگزاری کلاس های شب هنگام از تغییراتی بود که به مرور زمان داخل عرصه درس و آموزش به وجود آمد.

تو این گزارش به بهانه آغاز سال تحصیلی جدید به تابلوهای نقاشی که در دوره های مختلف تاریخ با موضوع پرورش و آموزش خلق شده اند نگاهی می اندازیم.

یک دبیرستان روستایی

این معلول که توسط «اسکار بیورک» ـ نقاش سوئدی ـ خلق شده است، کلاس درسی تو یک مدرسه کوچک واقع درون «اسکاگن»، روستایی که به برهان منظره ها چشم نواز بین نقاشان اسکاندیناوی محبوب وجود را بوسیله تصویر می کشد. معلم این شمایل که شکل مشکی به خشکی امدن اندام دارد درحالی درون کنار بصیرت آموزان مشغول مطالعه نشان داده شده که تو پیاده شدن آن ها دوک نخ ریسی نیز دیده می شود. زنی با این ویژگی ها در سایر آثار این هنرمند با موضوع این ده نیز به چشم می خورد.

روز اول دبستان

روز ابتدا دبستان تیمار برای بینش آموزان و اندوه بخاطر والدین اهمیت زیادی دارد. داخل سمت چپِ تابلوی نقاشی «روز اول مکتب» متعلق به (۱۷۳۷ـ ۱۷۲۰) که توسط «ژان بپتیس ونمور» نقاش فرانسوی خلق کردن شده است، گروهی از دانش آموزان پسر بوسیله تصویر کشیده شده اند و متعاقب سر آن ها خدمتکاری که افزار گلابدوزی را محموله می کند نیز دیده می شود. بوسیله تعاقب خدمتکار، گروهی از مادرانی که دخترانشان را بخاطر ابتدایی بار به دبستان می آورند نیز به چشم می خورد. این نقاش در به تصویر کشیدن عمر در امپراطوری عثمانی تخصص داشت. آثار او رویدادهای رسمی و همچنین زندگی روزانه در استانبول را به تصویر کشیده اند.

دبستان شبانه

مدارس شبانه برای کودکان از اوایل قرن نوزدهم میلادی در هلند ثابت قدم شد. این نوع مدارس مختص کودکانی بود که توانایی محضر در مدارس در طول روز را نداشتند و یا برای افرادی بود که قصد داشتند امتداد یادگیری بدهند. در این تابلوی نقاشی که توسط «جورج گیلیس هانن» در سال ۱۸۳۵ خلق شده است، فضای داخلی یک مدرسه شبانه به تمثال کشیده شده است. امی که یک لامپ تو دست دارد پسرش را بوسیله مدرسه می آورد. در اواسط تابلو استاد  را درحالی که پشت میز نشسته است می بینیم. در سمت راست تابلو نیز علم آموزانی که زیر نور شمع درحال بررسی هستند دیده می شوند.

دبستان در فضای باز

تابلو نقاشی «مدرسه در مصر علیا» (۱۸۸۱) جای پا «لئوپولد کارل مولر» یک مدرسه در فضای باز داخل مصر را به شمایل می کشد. در این تابلو بصیرت آموزان در حالی که روی زمین نشسته اند و مطالعه می کنند به تصویر کشیده شده اند و یک معلم جدی نیز درون بین دانش آموزان دیده می شود. این نقاش زمان زیادی را در مصر سپری کرد و تابلوهای نقاشی بسیاری با موضوع عمر روزمره و نگار را در این کشور به ثبت رساند.

مدرسه آتن

«رافائل» تو سال ۱۵۰۸ توسط پاپ جولیوس دوم بوسیله رم دعوت می شود تا روی دیوار برخی از حجره های قصر واتیکان نقاشی بکشد. در همان زمان میکل آنژ در کلیسای سیستین، تابلوی ارشد قضاوت نهایی را ساختن می کرد. 

یکی از مهمترین و ماندگارترین آثار رافائل داخل دژ واتیکان، نقاشی معروف دبیرستان آتن است که درون آن پرسنل از فلاسفه و دانشمندان مشهور جهان در یک قاب به تمثال کشیده است. افلاطون و ارسطو در مرکز این معلول در کنار تیمار ایستاده اند. افلاطون با دست چپ «نیمائوس» تاریخ مشهور خود را در دست محزون و مشت راست خویشتن را پشته درگیر و با انگشت به آسمان اشاره می یواش. این ژستِ افلاطون نمایانگر گرایشات ایده آلیستی و فراواقعی اوست. شاگردش ارسطو همچنین مشت راستش را موازی با زمین گرفته که بیانگر تفکرات واقع گرایانه اوست و با دست دیگر کتاب «اخلاقیات» خود را نگاه داشته است. 

در بخش دیگری از تصویر، سقراط با لباسی سبز اثر جزیی دیده می شود و بوسیله گفت وگوهای مشهور سقراطی خود مشغول است. اسکندر مقدونی، شاگرد ارسطو همچنین به نشانی پادشاهی حکیم در این چهارچوب به تصویر کشیده شده است.

فیثاغورث، فیلسوف و ریاضیدان یونانی همچنین در گوشه ای دیگر از تصویر دیده می شود که روی زمین نشسته و مشغول نگارش است. اقلیدس، ریاضی دان یونانی و محور گذار معرفت هندسه نیز در گوشه دیگری از تصویر تو حال ترسیم دشواری هندسی به روی تخته سیاه است.

دیوژن، فیلسوفی که به خلاصی از تعلقات دنیوی باور داشت نیز برخلاف سایر شخصیت های این قاب، تنها و بی فکر روی پله ای نشسته است. او از تمام زندگی فقط یک کاسه داشت که با آن آب می نوشید. این کاسه نیز در تصویر دیده می شود.

هراکلیتوس، پارمنیدس، اِفلوطین، دموکریتوس و … از دیگر شخصیت هایی هستند که در این تصویر دیده می شوند و رافائل خودش را هم در این نقاشی بوسیله تمثال کشیده است.

با وجود اینکه رافائل دیوارنگاره «مکتب آتن» را در جوانی خلق کرد، اما این نقاشی تأثیر متجاوز زیادی داخل کتاب هنر جهان داشت و حتی فدایی از هنرمندان بارها از شخصیت های موجود در این پی در خلق کردن آثارشان استفاده کردند.