تصاویر | «قاسم» برد موشک های تاکتیکی ایران را به اسرائیل رساند | مختصات جدیدترین موشک بالستیک ایران

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، ازجمله دستاوردهای مهمی که روز پنجشنبه ۳۰ مرداد ماه در مرزوبوم محصولات دفاعی پیدایش وزارت دفاع رونمایی شد، موشک بالستیک راهکنشی (تاکتیکی) «قاسم» بود که بوسیله یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نامگذاری شده است و در واقع آخرین محصول موشکی رونمایی شده کشور در قسمت قسمت کردن موشک های زمین به زمین بالستیک محسوب می شود.

این موشک دارای سوخت جامد ترکیبی بوده و به رخساره مایل پرتاب می شود. مشخصات طاسی این موشک بوسیله شرح مادون است:

کشش: ۱۱ متر

بزه: حدود ۷ تُن

وزن: سرجنگی ۵۰۰ کیلوگرم

جنس سرجنگی: جدا شونده و هدایت پذیر تا انتهای مسیر (قابلیت نقطه زنی)

سرعت ورود به جدول: ۱۲ ماخ

سرعت اصابت به زمین: ۵ ماخ

برد: ۱۴۰۰ کیلومتر موشک بالستیک جدید شهید حاج قاسم

این مشخصات، موشک قاسم را یک موشک قدرتمند نشان می دهد که سرجنگی آن استعداد انهدام اهداف محافظت شده با سطوح مستقر بتنی را نیز به قرار دارد. به گفته مسئولان، بُرد این موشک قابل تکثیر تا حدود ۱۷۰۰ الی ۱۸۰۰ کیلومتر است. مشخصات ظاهری

موشک قاسم از یک مرحله پیشران سوخت جامد برخوردار است که در داخل پیکر استوانه ای همچون سایر موشک های بالستیک صبر گرفته است. بالک های پایدارساز در انتهای عضو و سرجنگی جدا شونده مهیا بوسیله بالک های کنترلی با قطری کمتر از قطر بدنه از دیگر شاخصه های این موشک است.

طول بدنه ۱۱ متری و قطر عضو حدود ۸۵ تا ۹۵ سانتیمتری این موشک جدید آن را در رده موشک هایی با نسبت کشش بوسیله قطر اندک همچون موشک خرمشهر صبر می دهد. این عدد بخاطر موشک قاسم در حدود ۱۱.۶ تا ۱۲.۴ شایان تقویم است.

کاهش نسبت کشش بوسیله قطر موشک که بوسیله آن نسبت لاغری یا Slenderness ratio نیز گفته می شود، مزیت هایی برای صلبیت بیشتر سازه موشک و کاستن از کمانش های موضعی (buckling) به همراه داشته و در حاصل می استعداد برای بزمین نشستن به قابلیت های سازه ای مشخص، تا حدودی وزن سازه را نیز کاهش عدل.

نکته مهم دیگری که با نگاهی به منابع علمی می توان دریافت، این است که موشکی با نسبت طول بوسیله قطر کمتر، برای تصعید در سرعت های بلندی مفت خیس است. البته قطر بیشتر موجب تکثیر نیروی پسا در فاز اوجگیری نیز می شود که با پیشران پرعضله تر قابل جبران است؛ پیشرانی که بدنه بزرگتر موشک جدید جای کافی برای استراحت گرفتن آن را دارد. شلیک آزمایشی موشک شهید حاج قاسم

موشک «قاسم» پس از قسمت پیشران، با یک جزء شفیع معادله دهنده قطر، به بخش سرجنگی همواره می شود. به دید می رسد جهت استفاده از این بخش تطبیق قطر، مشابه علت به کارگیری پاره مشابهی داخل موشک های بالستیک «انقلاب» و «عرض» و «سجیل» باشد یعنی استفاده از یک سرجنگی موجود و لیس مدل سازی یک سرجنگی جدید با قطر مشابه موشک جدید.

در واقع، تو صورت موجود بودن یک سرجنگی با استعداد های مطلوب عملیاتی، اساساً رفتار به نقشه کشی جدید، سبب اتلاف منابع شده و داخل عوض مصرف از سرجنگی ای که قبلاً طراحی، آزمایش و تولید شده سبب کاهش قابل توجه هزینه های تحقیق و ترقی می شود.

نوک دماغه این سرجنگی -که قعر تر نبوده و دارای زاویه انحنای زیاد است- همچون موشک های هایپرسونیک «ذوالفقار» و «دزفول» بخاطر مقابله با گرمایش آیرودینامیکی با این زاویه ساخته شده و به علاوه از یک ماده فناشونده گرافیتی نیز در قعر آن استفاده شده است. نوک دماغه موشک بالستیک شهید حاج قاسم

اندازه گیری ها نشان می دهد که قطر قسمت پایه سرجنگی موشک «قاسم» مانند موشک «ذوالفقار» بوده و این امر گمانه مصرف از همان سرجنگی را روی موشک متاخر استحکام می کند. درون غیر اینصورت، لزومی نداشت قطر محور سرجنگی از قطر بدنه کوچک پر حرارت باشد. مقایسه شباهت سرجنگی موشک های شهید حاج قاسم (بالا) و ذوالفقار (پایین)

همچنین احتمالاً همچون سرجنگی موشک «ذوالفقار» یک رانشگر داخل داخل سرجنگی استراحت گرفته که پس از جدا شدن از پیشران مرحله اول به فقره می افتد. درون تصاویر اصابت سرجنگی موشک «قاسم» بوسیله دیدن می رسد که این رانشگر هنوز داخل حال کار است. شاخصه های متاخر مدل سازی

برضد فرض اولیه مبنی کنار این که موشک «قاسم»، نمونه جدیدی از طایفه فاتح است، اما اضافه قطر عاری افزایش سزاوار سرزنش توجه طول که جهت تفاوت محسوس نسبت لاغری این موشک شده، اولین وجه تمایز آن با خانواده فاتح است. این داخل حالیست که در موشک «ذوالفقار» -که مقیاس بزرگتری از موشک های فاتح است- همراه با افزایش طول، اضافه قطر همچنین رخ داده و تو نتیجه نسبت طول به قطر تقریباً شبیه موشک های فاتح سرمد الباقی است. دومین وجه تمایز طراحی موشک «قاسم» با نسل فاتح، مغایرت قطر محور سرجنگی با پیکر واقعی موشک است که بوسیله آن پرداخته شد. موشک شهید حاج قاسم در مراحل توسعه

ولی مهمترین وجه تمایز موشک «قاسم»، کاربرد از یک طراحی جدید و تا حدود زیادی منحصر به بی نظیر داخل بین موشک های بالستیک و آن غصه استفاده از ۸ بالک مدلل پایدارساز در انتهای هیکل است.
در موشک های خانواده فاتح، چهار بالک پایدارساز و چهار بالک سه گوشه کوچکتر تو جلوی پایدارسازها، در حکم شناسنامه ظاهری این موشک ها هستند. اما در موشک جدید از بالک های سه گوش کوچک خبری نیست و تعداد بالک های پایدارساز نیز از ۴ به ۸ عدد افزایش یافته است. بالک های پایدارساز ۸ تایی تو موشک شهید حاج قاسم

این امر قطعاً برای تأمین نیروی کافی برای پایدارسازی بدون افزودن بیشتر مساحت بالک های پایدارساز صورت گرفته است. در واقع خود این بالک ها نیز دارای طراحی مثل مقیاس مورد کاربرد از نسل فاتح هستند که باز هم موجب کاهش زمان و هزینه توسعه موشک شده ولی تعداد آنها و دوماً زوایای چیده شدن آنها به دور تنه متفاوت از قبل شده است که یک تغییر در طراحی بوسیله شمار می رود.

استفاده از ۸ بالک پایدارساز درون این رده از موشک ها تقریباً منحصر بوسیله بی همتا است. با توجه به کاهش طول موشک و کاهش بور بالک های انتهای بدنه با مرکز جرم، احتمالاً نیاز به سطح بیشتری برای پایدارسازی بوده اما متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع به جای افزایش مساحت بالکهای چهارتایی -که هم مشکلات انبارداری، حمل ونقل و گمارش موشک روی سکو را به دنبال داشته و هم نیازمند صرف هزینه و زمان برای طراحی و مثل سازی مکرر است- رفتار به افزایش تعداد بالکها کرده اند. ویژگی های عملیاتی

موشک «قاسم» پس از موشک های «دزفول» با برد ۱۰۰۰ و «ذوالفقار» با برد ۷۰۰ کیلومتر، دوربردترین موشک بالستیک سوخت جامد تاکتیکی کشور است. (لازم بوسیله ذکر است که موشک دو مرحله ای سجیل با برد ۲۰۰۰ کیلومتر در رده موشک های برد بلند و راهبردی راحتی می گیرد.)

درون واقع صنعت دفاعی ناحیه مسیری را که با موشک های «فاتح-۱۱۰» با برد ۳۰۰ کیلومتر، «فاتح-۳۱۳» با برد ۵۰۰ کیلومتر و سپس «ذوالفقار» با برد ۷۰۰ کیلومتر خلال کرده است، امروز و در کمتر از ۴ سال پس از موشک «ذوالفقار»، با یک تکثیر ۱۰۰ درصدی تو سرما ادامه داده است. موشک های ذوالفقار، فاتح-۳۱۳ و قهرمان-۱۱۰

موشک «قاسم» با برد ۱۴۰۰ کیلومتر را می توان اولین موشک بالستیک تاکتیکی و سوخت جامد ایرانی دانست که براحتی توان رسیدن به سرزمین های اشغالی را دارد.

پیش از این، موشک «دزفول» با سرما ۱۰۰۰ کیلومتر در صورت شلیک از برخی نقاط مرزی -که خود مشکلاتی در زمینه عملیاتی به پشت داشت- می توانست فدایی نقاط محدود تو سرزمین های اشغالی را کمال مطلوب راحتی دهد اما امروز با موشک متاخر «قاسم» به قرار می توان از عمق بیشتری از گور کشور، هر نقطه از ملک های اشغالی را که محل تثبیت صهیونیست هاست با مداقه اندک نظیری هدف قرار داد.

شلیک از عمق تامین از داخل گور کشور، امکان معارفه موشک پیش از پرتاب را بیش کاهش داده و همچنین فرصت کمتری به سامانه های دفاع موشکی دشمن برای واکنش احتمالی می دهد. اما درون این کود نیز سرجنگی استثنا شونده موشک «قاسم» -که بازتاب راداری بسیار کمتری نسبت به تنه دارد- و نیز سرعت بالای آن درون ورود به جو، کار دفاع را بخاطر سامانه های موشکی دشمن بسیار سخت کرده و ضریب توفیق حمله موشکی را به میزان چشمگیری اوج می برد.

لازم بوسیله ذکر است که چنانچه گمانه زنی ایفا شده درون این گزارش در مورد یکسان بودن سرجنگی موشک متاخر با موشک «ذوالفقار» صحیح باشد، پس سرجنگی مورد استعمال در موشک «قاسم»، آزمون واقعی عملیاتی را نیز دو بار و در حمله به مواضع داعش در سوریه به خوبی پس داده است. دو نمونه آزمایشی از موشک شهید حاج قاسم که احتمالاً بر بن اعداد ثبت شده روی جثه به فروردین ۱۳۹۹ (تصویر رفعت) و اردیبهشت ۱۳۹۹ (پایین) مربوط می شود.

صرف دیدن از امکان افزایش برد موشک «قاسم» به برد ۱۸۰۰ کیلومتر، این موشک با توجه به ابعاد و وزن بسیار کمتر نسبت به موشک «سجیل»، عملکرد تاکتیکی و لجستیکی بهتری نیز دارد که امر اختفاء پیش از شلیک و سرعت والاتر فرایند شلیک را به واسطه حاضر بودن احتیاج به عمودسازی موشک و تثبت آن در این حالت به ارمغان می آورد. استعداد هدایت سرجنگی تا نقطه اصابت به شفیع بالک های کنترلی آیرودینامیکی نیز امری تثبیت شده در این موشک است. تصاویر اصابت سرجنگی موشک شهید حاج قاسم به هدف

همانطور که اشاره شد، موشک «قاسم» به میانجی سرعت بالای ورود بوسیله کرهء هوا در مقایسه با موشک های با سرما مشابه و همچنین سرعت هایپرسونیک ۵ ماخ داخل لحظه اصابت، قضا و قدر سامانه های دفاع موشکی دشمن را برای رهگیری موفق و زوال خویشتن بسیار کاهش داده است.

در حالی این موشک به برد ۲ برابر موشک «ذوالفقار» دست یافته که طول آن نسب به «ذوالفقار» تنها ۷۰ سانتیمتر بیشتر است و این امر علت می شود تا از پرتابگرهایی با کشش بیشتر بی حاجت بوده و از نظر قابلیت اختفاء و لجستیک و کوچیدن های راهکنشی (تاکتیکی) همچنین موشک «قاسم» عملکرد مناسبی داشته باشد.

محاسبات مقدماتی نشان می دهد که انفراد های سرعتی این موشک تو محدوده خارج از جو، می تواند آن را بوسیله گزینه مطلوبی برای ایفای نقش ضد ماهواره تا اوج مداری زیر ۶۰۰ کیلومتر نیز داخل آینده بدل بطی ء که پرداختن به آن از حوصله این مطلب خارج است.