پند سه باره وزیر بخاطر نخریدن ساختمان

به گزارش همشهری آنلاین بوسیله نقل از ایسنا، داخل روزهای ابتدای هر ماه معمولاً خلاصه گزارش شرایط میدان مسکن قریه تهران از طرف دفتر اقتصاد بناء وزارت راه و شهرسازی عرضه می شد و  یکی دو روز بعد همبانک مرکزی گزارش مبسوطی این خصوص نمایش می کرد. این ماه اما ظاهراً به دلیل نوساناتی که از ابتدای سال تو بازار مسکن ایجاد شده، دولت در نمایش آمار محتاط شده است؛  هر چند ممکن است در روزهای آینده و پس از تعطیلات ایام شهادت معصوم حسین علیه السلام آمار را نمایش یواش.

از اردیبهشت ماه بی قراری درج قیمت در آگهی های خرید ناحیه و خودرو ممنوع شده و کماکان سایتها دستور اعلام نرخ آگهی ها را ندارند.

ظاهراً وزیر اسلوب و شهرسازی یکی از مخالفان عرضه آمار  بناء است که باور دارد وقتی وزارتخانه آمار بازار مسکن تهران را اخبار می کند، فعالان راسته مسکن در دیگر شهرها قیمت تهران را ملاک راحتی می دهند و این می تواند بر راسته ساختمانی کل ناحیه فایده بگذارد.

از طرف دیگر اطلاعاتی از تعداد معاملات نیز خارج نیامده است. البته مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفته که تعداد معاملات در تهران نسبت بوسیله ماه قبل حدود ۱۵ درصد افزایش مدال می دهد.

خسروی با اعلام حمایت از حاضر بودن عرضه آمار، به ایسنا گفت: یکی از دلایل اصلی افزایش مقدار مسکن، نمایش دائم آمار و گزارش ارج هاست که چندی رسانه ها و سایت های فروش املاک به آن مادون می زنند. او درباره ارزش ساختمانی درون مرداد ماه بیان کرد که بازار تسکین است و اضافه مقدار نداشتیم.

داخل شرایطی که چندی افراد ارائه آمار را تو التهابات بازار ساختمانی موثر می دانند، گروهی دیگر از کارشناسان معتقدند که سرپوش گذاشتن بر وضعیت واقعی میدان مسکن استثنا از آنکه شفافیت را از این بازار می گیرد، تاثیری بر جلوگیری از رشد بها ها ندارد.

اهمال در نمایش آمار داخل حالی انجام می شود که چند روز قبل محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی برای سومین جنین طی یک سال اخیر به متقاضیان توصیه کرد از معامله خانه اجتناب کنند.

تیر ماه سال گذشته محمد اسلامی، وزیر نحو و شهرسازی که معتقد بود قیمت مسکن حباب است به متقاضیان توصیه کرد با کمال مطلوب کاهش نرخ ها از خرید خانه اجتناب کنند. با وجود آنکه پس از آن معاملات هبوط شدیدی بی پرده کرد و تا اینکه درون ولایت تهران با کمتر از ۳۰۰۰ فقره تو شهریور ۱۳۹۸ به پایین ترین میزان خود دست کم از سال ۱۳۶۶ رسید که البته با سکون و مقداری هبوط ارج تا آبان ماه همراه بود، بازار از آذر پارینه روانی صعودی به خود گرفت.

هر چند فدایی کارشناسان معتقدند خرید نکردن، نسخه شفابخشی برای ایجاد سکون تو بازار مسکن ازاله و این بازار تحت تاثیر نوسانات ارزش ارز قرار دارد و البته با کمبود ساخت و عرضه مسکن کوچک متراژ و مفت قیمت مواجه است، ولی اسلامی با هدف پایین آمدن مقدار بناء یک وعده دیگر تو خردادماه امسال بوسیله انسان گفت که فعلا بناء نخرند.

این در حالی است که تیر ماه ۱۳۹۸ همزمان با اولین توصیه وزیر ساکن بناء دادمان، میانگین ارج هر متر مربع مسکن در شهر تهران ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بود و در تیر ماه امسال بوسیله حدود ۲۱ میلیون تومان رسید.

به هر ترتیب محمد اسلامی اخیراً برای ثالث مرتبه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه همچنان توصیه نخریدن ساختمانی را به انسان دارد یا خیر گفته است: آن زمان بازار ساختمانی ملتهب بود و هنوز هم ملتهب است و هیچگاه زیاده چرب یا شیرین داخل بازار پا بر جا نیست.