سپهبد نجات فرمانده متاخر قرارگاه ثارالله کیست؟ | قرارگاه ثارالله چرا بنیانی است؟

به گزارش همشهری آنلاین بوسیله نقل از اعتمادآنلاین، سردار محمدحسین نظم نژاد معروف بوسیله حسین نجات با حکم حاکم کچل سپاه پاسداران جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله شد. تا پیش از این حکم سپهبد محمد کوثری حکمرانی این قرارگاه را بوسیله عهده داشت.

سردار استخلاص جانشین قرارگاه ثارالله تهران شد سردار حسین خلاصی کیست و اهمیت قرارگاه ثارالله چیست؟

 سپهبد نجات ۶۵ ساله اصالتا شیرازی از سرداران شناخته شده و نام آشنای لشکر پاسداران تنش اسلامی است. او  برای علاقه مندان به تاریخچه معاصر و مسایل نظامی- امنیتی ایران چهره غریبه ای نیست. چه آنکه از چهره های موثر قسمت قسمت کردن منصورون، یکی از هفت گروه واقعی اداره مجاهدین تنش است که پس از توقف فعالیت های موسسه مجاهدین قیام به دلیل اختلافات داخلی، طولانی تمرکز خود را در سپاه پاسداران معطوف کرد و تا چندی پیش هم داخل مقام خلیفه فرمانده اطلاعات سپاه از نیروهای بنیانی و موثر وسیله اطلاعاتی سپاه پاسداران به شمار می آمد.

اما سردار نجات تو همه این سالها جدای از حکمی که امروز به نشانی فرمانده قرارگاه ثارالله برای او صادر شده یا جانشینی فرماندهی اطلاعات لشکر چه مسئولیت هایی را در سپاه پاسداران برعهده داشته است؟

او از سال ۱۳۶۰ بوسیله سپاه پاسداران نهضت اسلامی پیوست و در طول غوغا ایران و عراق از اعضای این نهاد حیات. استقلال از ۱۳۶۸ تا ۱۳۶۹ به عنوان معاون امور مجتمع وزیر دفاع فعالیت می کرد، از ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۵ کمک هماهنگ کننده سپاه و از ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۶ جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش پاسداران بود. نظام نژاد همچنین از ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ فرماندهی قرارگاه ثارالله و از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۹ نیز فرمانده سپاه حفاظت ولی حکم حیات. او از ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ به عنوان دستیار سیاسی و اجتماعی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی فعالیت می کرد و از ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ نیز دستیار فرهنگی و اجتماعی حاکم کل لشکر بود و از ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ وکالت رئیس راه اندازی اطلاعات خیل پاسداران را برعهده داشت.

در واقع سردار نجات بعد از چشم پوشی سال ها زمان حال دوباره به قرارگاه ثارالله بازگشته است، جایی که پیش از او چهره هایی قرین سردار حجازی قائم مقام فرمانده سپاه و سردار محمد کوثری پیش از او بر آن فرماندهی کرده اند.

حسین استخلاص از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ به عنوان دستیار سیاسی و اجتماعی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی فعالیت می کرد و از ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ نیز کمک فرهنگی و مدنی فرمانده کل ارتش بود. وی از ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ وکالت رئیس دایره اطلاعات سپاه پاسداران را برعهده داشت. چرا قرارگاه ثارالله شکوه دارد؟

قرارگاه ثارالله که از سال ۱۳۷۴ پیدایش شده است، در رخ بروز مجادله و وضعیت ویژه که تشخیص آن با شورای عالی امنیت ملی است، مسئولیت برقراری امنیت بخانه برگشتن تهران را عهده دار می شود.

یگان های عرشه فقره در وضعیت بحران این قرارگاه محتوی گند محمد رسول الله و سپاه معصوم حسن مجتبی استان البرز متشکل از نیروهای کادر و وظیفه ارتش و گردان های عاشورا و الزهرا، گردانهای معصوم علی و شامل نیروهای داوطلب مرد و زنی که در قالب بسیج مساجد، ادارات، دانشگاه ها، مدارس و … سازماندهی شده اند، است.