سردار نجات حاکم جدید قرارگاه ثارالله کیست؟ | قرارگاه ثارالله چرا مهم است؟

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اعتمادآنلاین، سردار محمدحسین زیبایی نژاد معروف بوسیله حسین نجات با حکم فرمانده کل سپاه پاسداران جانشین حاکم قرارگاه ثارالله شد. تا پیش از این فرمان سردار محمد کوثری فرماندهی این قرارگاه را به عهده داشت.

سپهبد استقلال جانشین قرارگاه ثارالله تهران شد سپهبد حسین نجات کیست و وقار قرارگاه ثارالله چیست؟

 سردار استخلاص ۶۵ ساله اصالتا شیرازی از سرداران شناخته شده و نام آشنای گند پاسداران تنش اسلامی است. او  برای فرع مندان به تاریخچه معاصر و مسایل نظامی- امنیتی ایران چهره غریبه ای نیست. چه آنکه از چهره های موثر گروه منصورون، یکی از هفت دسته اصلی راه اندازی مجاهدین تنش است که پس از توقف فعالیت های سازمان مجاهدین تنش به برهان اختلافات داخلی، تمام تمرکز خود را داخل ارتش پاسداران معطوف کرد و تا چندی پیش حزن در مقام جانشین فرمانده اطلاعات لشکر از نیروهای مهم و موثر وسیله اطلاعاتی ارتش پاسداران به حساب می آمد.

اما سپهبد خلاصی در همگی این سالها جدای از حکمی که امروز به عنوان حاکم قرارگاه ثارالله برای او صادر شده خواه جانشینی فرماندهی اطلاعات خیل چه مسئولیت هایی را درون ارتش پاسداران برعهده داشته است؟

او از سال ۱۳۶۰ بوسیله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و در طول جنگ ایران و عراق از اعضای این نهاد بود. نجات از ۱۳۶۸ تا ۱۳۶۹ بوسیله نشانی معاون امور مجلس وزیر دفاع فعالیت می کرد، از ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۵ معاون هماهنگ کننده لشکر و از ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۶ جانشین مهتر ستاد مشترک لشکر پاسداران بود. تزیین نژاد همچنین از ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ فرماندهی قرارگاه ثارالله و از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۹ نیز حاکم ارتش نگاهداری اما فرمان بود. او از ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ به عنوان معاون سیاسی و اجتماعی دبیرخانه شورای عالی کنف ملی فعالیت می کرد و از ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ نیز دستیار فرهنگی و اجتماعی فرمانده کچل سپاه بود و از ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ جانشینی رئیس موسسه معلومات خیل پاسداران را برعهده داشت.

در واقع سردار استخلاص پس ازآن از اغماض سال ها اکنون دوباره به قرارگاه ثارالله بازگشته است، جایی که پیش از او چهره هایی شبیه سپهبد حجازی منیع مقام فرمانده خیل و سردار محمد کوثری پیش از او بر آن حکومت کرده اند.

حسین نجات از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ به عنوان معاون سیاسی و مدنی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی فعالیت می کرد و از ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ نیز معاون فرهنگی و اجتماعی فرمانده طاس گند وجود. وی از ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ وکالت رئیس سازمان مفروضات ارتش پاسداران را برعهده داشت. چرا قرارگاه ثارالله جلال دارد؟

قرارگاه ثارالله که از سال ۱۳۷۴ ساخت شده است، در صورت بروز فساد و شرایط خاص که تشخیص آن با شورای عالی امنیت ملی است، مسئولیت برقراری ایمنی روستا تهران را عهده داری دار می شود.

یگان های دون فقره تو شرایط دعوا این قرارگاه محتوی سپاه محمد رسول الله و سپاه امام حسن مجتبی استان البرز متشکل از نیروهای کادر و وظیفه سپاه و چرخنده های عاشورا و الزهرا، گردانهای امام علی و شامل نیروهای داوخواه مرد و زنی که در قالب بسیج مساجد، ادارات، دانشگاه ها، مدارس و … سازماندهی شده اند، است.