فیلم | ماجرای عکس معروف کردها با حاج قاسم چه بود؟

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، وقتی در سال ۹۳ ماشین جنگی داعش بوسیله دروازه های «اربیل» رسید، مقدماتی کشوری که به معاون کُردهای اقلیم رفت جمهوری اسلامی ایران بود. بنا بر آنچه خویشتن سران کُرد می گویند، تنها ساعاتی پس از درخواست کمک از ایران، سپهبد قاسم سلیمانی به همراه چند نفر از نیروهایش بخاطر مقابله با داعش خویشتن را به فرودگاه اربیل رساندند.

ماجرای دستیار های ایران و نقش سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در این معاون ها، موضوعی است که آن را در صحبت با چند نفر از سران کُرد داخل سلیمانیه عراق مورد بررسی قرار دادیم، ازجمله این افراد سرتیپ «کامیاب فایق خدارحم»، کمک فرماندهی واحدهای ۷۰ نیروی پیشمرگه اقلیم کردستان عراق وابسته به سندیکا میهنی کردستان است.

سرتیپ بختیار تو یکی از عکس هایی که سپهبد سلیمانی با کردها داخل اقلیم اندوهناک نیز پیاده شدن او حضور دارد. سرتیپ بختیار فایق خدارحم سمت چپ شمایل کنار حاج قاسم سلیمانی دیده می شود

آنچه در دنباله می خوانید، متن طولانی گفتگو با وی است. نخست تشکر می کنم بابت وقتی که برای این صحبت حوالی بررسی شخصیت سردار شهید قاسم سلیمانی خاص دادید؛ چنانچه موافق باشید، شروع گپ با معرفی کردن خودتان باشد و این که چند سال سابقه فعالیت در نیروهای سپاهی دارید؟

به صیت خداوند بزرگ. هنگفت تشکر می کنم، دلگشا آمدید. از حضور شما در اینجا ممنون هستم. سرتیپ بختیار آموزش دیده دبستان جناب ابهت طالبانی درون دانشکده نظامی قلاچوالان پرگیر یکم مثال جوانمیر هستم و ۲۹ سال است که در نیروی پیشمرگه کردستان نوکری می کنم. زمان حال حزن به عنوان کمک فرماندهی واحدهای ۷۰ نیروی پیشمرگه کردستان موقوف به اتحادیه میهنی کردستان فعالیت دارم. قدری از موضوع گفتگوی ما دوره مقطعی است که داعش به اقلیم کردستان حمله کرد و برخی شهرهای رادیکال را مورد تهدید راحتی داد، از منظر شما این تهدید برای کردستان عراق تا چه حد جدی بود؟ شما یک فرد لشکری هستید و قطعاً تا الآن تو موضع های مختلفی قرار گرفته اید، می خواهم بدانم تهدید داعش تا چه حد با تهدیدات قبلی مغایرت داشت.

داعش یک راه اندازی تروریستی بین المللی بود. در ۹ ژوئن ۲۰۱۴ که به مناطق مختلف اقلیم کردستان و عراق حمله ور شد، تهدیدی برای اشغال اقلیم کردستان بود اما خوشبختانه نیروی پیشمرگه کردستان در مناطق والا نفوذ ما و درون مناطق تحت حاکمیت وزارت پیشمرگه با شریک شدن بین المللی، این سازمان تروریستی را شکست داد. داعش یک تهدید جهانی وجود و بنابراین متحدان همه در این بحران همکاری کردند و با تلاش های آنها، درون مدت ۳ الی ۴ سال بوسیله تهدیدات این گروه تروریستی خاتمه داده شد. در مقطعی که داعش بوسیله سمت کردستان عراق آمد، کُردها از دوستان و هم پیمانان خود درخواست کمک کردند. آن طور که گفته شده، ایران نخستین کشوری بود که به این التماس پاسخ مساعد داد، بفرمایید چرا این درخواست از ایران شد و انبازی های جمهوری اسلامی و سردار سلیمانی درون چه حدی بود.

ما با جمهوری اسلامی ایران روابط تمام و تاریخی داریم که این روابط منجر به یک تاریخچه مشترک شده است، کنار این، ما با غم فعالیت های مشترک و اهداف سیاسی مشترکی نیز داریم. درون غوغا داعش اندوه از تمامی متحدانی که از ما پناه کرده اند التماس کمک کردیم، یکی از آنها قاسم سلیمانی رحمة الله محصول بود که به منطقه ما آمد و غلام ایشان را تو منطقه زرگه و روستاهای پیراحمد دیدم، این زمانی بود که نیروهای ما به جانب تروریست های داعش درحال پیشروی بودند.

قاسم سلیمانی رحمة الله علیه همچنین نزدیک نیروهای توپخانه جمهوری اسلامی ایران حضور داشت. غروب داخل زمان حمله به جانب نگرش شلوغی تروریست ها، نیروها بوسیله اندوه رسیدند. ما با نیروی پیشمرگه کردستان به فرماندهی کاک ملا جعفر مصطفی فرمانده حین واحدهای ۷۰ نیروی پیشمرگه در حال پیشروی بودیم که قاسم سلیمانی رحمة الله دشت بی قراری حضور داشت و همان جا یک عکس یادگاری هم خمود شد، عکسی که مدال از اتحاد ما در باهم اتحاد کردن در آن تلاطم دارد.

شرکت های جمهوری اسلامی ایران و دیگر متحدان بخاطر ما اثرات زیادی داشت که باعث ضعف داعش شد. بحران داعش جنگ فراگیری بود که تمام اقلیم کردستان را تهدید می کرد. منطقه ای که داعش به آن حمله کرد، گستره ای به مساحت ۱۱۰۰ کیلومتر حیات و تو این دعوا ما به عنوان وزارت پیشمرگه و نیروی پیشمرگه کردستان ۱۷۲۳ مثال دادیم، کبیر بر ۱۰۷۲۰ نفر اندوهگین داشته ایم و ۶۶ نفر نیز مفقود شدند که تاکنون از سرنوشت آنان خبری در دست ازاله. اگر این اتفاقات نمی افتاد و به تخیل داعش می توانست کنار اقلیم کردستان عراق مسلط شود، تهدیدات میوه این منطقه و تبعه آن چگونه بود؟

داعش همان طرز که گفتم یک سازمان تروریستی حیات که به هر منطقه ای حمله می کرد، حاصل آن خرابکاری و زوال وسیع در آنجا وجود. آنها اقتصاد آن منطقه را از بین می بردند و دیدیم که در سنجار و دیگر مناطق شمار زیادی از زنان، دختران، جوانان و سالخوردگان را  توقیف کردند و بوسیله مناطق دیگر انتقال دادند و از آنها بوسیله عنوان کنیز و برده استفاده کردند. شما استحضار دارید که چه بر سر موصل آوردند، این قصبه را به کلی ویران کردند، آثار تاریخی و زیرساخت های این ده را به طاسی از بین بردند.

خب، آنها به مناطق ما بی قراری حملات یدکی کردند ولی مقاومت نیروی پیشمرگه کردستان با وقف چندین مثال و غمگین از این سرزمین دفاع کرد. ما اطمینان داشتیم که چنانچه آنها به مناطقی مثل سلیمانیه، اربیل و دیگر مناطق می رسیدند، آوارگی و بی خانمانی به بار می آورد، زیرساخت های اقتصادی از بین می رفت و شیرازه اجتماعی از بی آرامی می پاشید و تو یک کلام، ضربه بزرگی به مناطق ما بی آرامی وارد می کرد که خوشبختانه با همت نیروهایمان و همکاری و هماهنگی نیروهای اتحاد و به ویژه جمهوری اسلامی ایران توانستیم موسسه تروریستی داعش را از منطقه دور کنیم. شما تو دیدارها و برخوردهایی که با سردار سلیمانی داشتید، شخصیت ایشان را چگونه دیدید و برجسته ترین ویژگی ایشان چه به لحاظ شخصی و چه مدیریتی داخل نظر شما چه بود؟

در آن مدتی که ایشان را دیدم، فرماندهی شجاع، دنج و متین بود. البته پس از شهادت ایشان، مفروضات بیشتری از او دیدم و بیشتر با شخصیت او به نشانی فرمانده نیروی قدس آشنا شدم.

قاسم سلیمانی رحمة الله علیه دارای فردی های منحصربه ویژگی بود و در هر مکان و زمانی که لازم حیات از نیروی پیشمرگه اقلیم کردستان حمایت می کرد، در مقطعی که ما با فشار مواجه بودیم، چه به لحاظ تسلیحاتی و چه بوسیله لحاظ معنوی کمک می کرد، تا اینکه خودش شخصاً به سنگرهای ما می آمد و با نیروها ملاقات می کرد، به طور کلی در هر مرحله ای که نیروی پیشمرگه کردستان نیازمند دستیار بوده است بوسیله شریک شدن با ما می صیقلی. به همان عکس نامدار شما و سپهبد سلیمانی برمی گردیم که تو یکی از مناطق کرکوک محزون شده است، وقار آن منطقه چقدر وجود و چقدر از طرف داعش تهدید شد؟

این مناطق کُردنشین سالها دون برتری رژیم بعثی صدام و دشمنان ملت کُرد بوده است، این وهله هم تروریست های داعش با اشغال آن مناطق، وعده دیگر همان رفتارها و اقدامات ضدبشری را انجام دادند، آنها داخل معلول تسلط ابدی بر مناطق ما بودند و تلاش داشتند تا ثروت های خدادادی مناطق ما را غارتگری کنند. آنها می خواستند زنان و کودکان ما را بوسیله کنیزی ببرند. نکته مهم اینجاست که ما با همگی استعداد از قبر خود دفاع کردیم و اجازه ندادیم دست های پلید داعش و دشمنان به مناطق ما برسد.

البته الآن غصه هرازچندگاهی بوسیله نیروهای پیشمرگه و مردم مناطق توزخرماطو و داقوق یورش می کنند، حتی حملاتی هم به نیروهای حشد شعبی و سپاه عراق داشتند ولی با نفرات ناچیز و توانایی کمتر. چطور از نحوه شهادت سپهبد سلیمانی اول شدید و تحلیل شما از این ماجرا که بوسیله دست آمریکایی ها داخل خاک عراق صورت داد، چیست؟

غلام این خبر را از طریق رسانه ها و شبکه های خبری و شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک گرفتم. این اتفاق برای ما بسیار ناخوشایند بود چون ما کسانی را که بوسیله شرکت و هماهنگی با ما شتافته اند نرخ می نهیم. کردها ملتی وفادار هستند، به ویژه آنکه ایشان درون سه گانه تا چهار سال هیاهو ثمر داعش با ما همکاری داشت. اگر بخواهید یک جمله کوتاه خطاب به سردار سلیمانی بگویید، چه خواهید گفت؟

بوسیله ایشان می گویم؛ تروریست های داعش با همت درگاه عالی و متحدانتان از بین رفتند، از شما تشکر می کنیم که در آن مقطع حامی و همکار ما بودید.